loading...
0 shopping_cart
Xinxin - Dhit sp. z o.o.

Magnes trwały - cóż to jest?..

Co to jest magnes trwały?

Odkryte na w latach osiemdziesiątych minionego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najskuteczniejszym dostępnym rodzajem magnesu trwałego. Ich moc, niewielki wymiar oraz niski koszt umożliwiły gwałtowny progres w technice audio, w architekturze silników elektrycznych oraz wielu różnych branżach.

Magnesy neodymowe wykonane są ze konglomeratu oznaczanego jako NdFeB - neodym, żelazo plus bor. Należą do magnesów metalowych wykonanych z pierwiastków ziem rzadkich. Rozkład elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich zezwala im generować mocne pola magnetyczne. Pierwiastki ziem rzadkich są kosztowne, ale magnetyczne pola są tak niezwykle skuteczne, iż daje się produkować wyjątkowo drobne magnesy, a przecież mniejsze magnesy są w ostatecznym rachunku tańsze.

Podobnie jak w charakterystyce innych mocno magnetycznych materiałów, magnesy neodymowe są kruche, więc daje się im specyficzną powłokę ochronną z mocniejszego metalu, takiego jak nikiel, bądź bardziej plastycznego surowca, takiego jak plastik.

Współcześnie magnesy neodymowe występują w różnych kategoriach wytrzymałości od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie posiadał pole 1,25 Tesli. Przybliża się to zatem do mocy magnetycznej medycznych urządzeń do rezonansu magnetycznego, które zmuszają do posiadania osobnego, wolnego od metalu wnętrza. Maszyny takie mają magnesy, które funkcjonują z energią mniej więcej 3 Tesli.

Jakiekolwiek produkty ferromagnetyczne tracą swój magnetyzm w wyniku nagrzewania; temperaturę, w jakiej trwonią macierzysty magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Magnesy neodymowe tracą swoją moc w szczycie temperatur od 80 oC do 230 oC a uzależnione jest to od typu magnesu. Choć najniższa temperatura jest większa niż temperatura pokojowa (25 stopni C), jest wszak mniejsza niż przy podobnych parametrach wielu innych materiałów magnetycznych.

Magnesy neodymowe pozwoliły na stworzenie wysokogatunkowych słuchawek dousznych. Aby niewielka wkładka słuchawkowa posiadała wystarczającą moc, aby dźwięk brzmiał dobrze, magnesy w przetwornikach audio wymagają mocnego pola magnetycznego. Chociaż douszne słuchawki istniały wcześniej niż neodymowe magnesy, nie wystarczały jednakże do odsłuchu o doskonałej klasie. Miniaturowy gabaryt plus odpowiednia wierność oddawanego dźwięku dousznych wkładek przyczyniły się do sukcesu odtwarzacza MP3.

Niemało pomysłów na wykorzystanie magnesu neodymowego mają na koncie Hobbyści. Są stosowane choćby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych oraz w silnikach elektrycznych, które wyręczają silniki spalinowe w modelach samolotów, łodzi oraz w innych pojazdach. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Potężniejsze gatunki neodymowych magnesów powodują realne zagrożenia, o których warto powiedzieć. Dwa magnesy potrafią przyciągnąć się nawzajem z odpowiednią energią, by się rozłupać bądź nawet połamać palce, jeżeli ręka znajdzie się na drodze ich przybliżania. Zdarzają się połknięcia, dwa magnesy potrafią ścisnąć przewód pokarmowy, wywołując ból oraz mocne zranienia. Mocne magnetyczne pola potrafią zakłócać pracę rozruszników serca. Są jednocześnie odpowiednio intensywne, żeby usunąć dane z nośnika na przykład z paska magnetycznego karty kredytowej bądź z dysku. Okazalsze magnesy neodymowe nie mogą być wysyłane drogą lotniczą gdyż potrafią upośledzać działanie urządzeń nawigacyjnych samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasza strona xinxin.pl nie wspiera Internet Explorer'a. Zaktualizuj przeglądarkę na Microsoft Edge, Google Chrome lub Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube