loading...
0 shopping_cart
Xinxin - Dhit sp. z o.o.

co to jest magnes stały?

Co to jest magnes neodymowy?

Skonstruowane na w latach osiemdziesiątych poprzedniego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najmocniejszym dostępnym typem magnesu stałego. Ich moc, mały rozmiar , a także niewysoki koszt zainicjowały gwałtowny progres w technice audio, w konstrukcji motorów elektrycznych oraz wielu pozostałych branżach.

Magnesy neodymowe wyprodukowane są ze konglomeratu oznaczanego jako NdFeB - neodym, żelazo plus bor. Są w grupie magnesów metalicznych wykonanych z pierwiastków ziem rzadkich. Rozkład elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich pozwala im wytwarzać mocne pola magnetyczne. Pierwiastki ziem rzadkich są kosztowne, jednak magnetyczne pola są tak niezwykle mocne, że wystarczy tworzyć naprawdę niewielkie magnesy, zaś subtelniejsze magnesy są w końcowym rozrachunku tańsze.

Analogicznie niczym w wypadku innych silnie magnetycznych budulców, magnesy neodymowe są chrupkie, dlatego wzbogaca się je o dodatkową warstwę przeciwrdzewną z twardszego metalu, takiego jak nikiel, czy bardziej plastycznego budulca, takiego jak plastik.

Obecnie magnesy neodymowe występują w bogatych mutacjach mocy od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie osiągał pole 1,25 Tesli. Przybliża się to w tej wersji do skuteczności magnetycznej leczniczych maszyn do rezonansu magnetycznego, jakie potrzebują specjalnego, wolnego od metalu pomieszczenia. Maszyny te mają magnesy, które pracują z energią około 3 Tesli.

Wszelkie wyroby ferromagnetyczne gubią przydany magnetyzm w efekcie nagrzewania; temperaturę, w jakiej trwonią swój magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Neodymowe magnesy gubią własną moc w obszarze temperatur od 80 oC do 230 oC w zależności od gatunku magnesu. Choć graniczna temperatura jest większa niż temperatura pokojowa (25 oC), jest przecież mniejsza niż w przypadku wielu innych wyrobów magnetycznych.

Magnesy neodymowe zapewniły skonstruowanie wysokogatunkowych słuchawek dousznych. Aby mała wkładka słuchawkowa posiadała wystarczającą moc, aby dźwięk rozbrzmiewał doskonale, magnesy w przetwornikach audio potrzebują mocnego pola magnetycznego. Chociaż douszne słuchawki funkcjonowały przed magnesami neodymowymi, nie wystarczały wszakże do odsłuchu o idealnej jakości. Mały rozmiar i odpowiednia dokładność oddawanego dźwięku wkładek dousznych zdecydowanie się dołożyły do sukcesu odtwarzacza MP3.

Wiele wdrożeń neodymowego magnesu mają na koncie Hobbyści. Są stosowane choćby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych i w napędach elektrycznych, które wymieniają napędy spalinowe w projektach samolotów, łodzi oraz samochodów. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Mocniejsze rodzaje magnesów neodymowych powodują określone zagrożenia, o jakich trzeba wiedzieć. Dwa magnesy potrafią przybliżyć się nawzajem z dostateczną mocą, żeby się rozłupać czy nawet połamać palce, gdy ręka znajdzie się na trasie ich przybliżania. Gdy dochodzi do połknięcia, dwa magnesy mogą zmiażdżyć przewód pokarmowy, wywołując dyskomfort i poważne skaleczenia. Silne pola magnetyczne mogą zakłócać pracę rozruszników serca. Są również wystarczająco silne, aby usunąć dane z nośnika na przykład z paska magnetycznego karty kredytowej bądź z dysku. Magnesy neodymowe o znacznych gabarytach nie powinny być transportowane drogą lotniczą ponieważ potrafią upośledzać działanie urządzeń nawigacyjnych samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie przykro nam, ale nasz firmowy serwis https://xinxin.pl nie wspiera już Microsoft IE. Zaktualizuj przeglądarkę na Google Chrome, Microsoft Edge lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube