loading...
0 shopping_cart
Xinxin - Dhit sp. z o.o.

magnes neodymowy - cóż to za materiał?

Co to jest magnes stały?

Odkryte pod koniec poprzedniego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najmocniejszym osiągalnym rodzajem magnesu trwałego. Ich siła, mały rozmiar , a także niewysoki koszt zapewniły wielki postęp w technice audio, w budowie silników elektrycznych oraz wielu różnych branżach.

Magnesy neodymowe wykonane są ze konglomeratu oznaczanego jako NdFeB - neodym, żelazo i bor. Należą do magnesów metalowych wyprodukowanych z pierwiastków ziem rzadkich. Porządek elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich zezwala im wytwarzać mocne pola magnetyczne. Pierwiastki ziem rzadkich są cenne, ale pola magnetyczne są tak silne, iż wystarczy tworzyć wyjątkowo drobne magnesy, a subtelniejsze magnesy są w finalnym rozrachunku tańsze.

Podobnie jak w przypadku innych mocno magnetycznych surowców, magnesy neodymowe są chrupkie, zatem wzbogaca się je o specjalną powłokę profilaktyczną z mocniejszego metalu, takiego jak nikiel, czy mocno plastycznego budulca, takiego jak plastik.

Współcześnie magnesy neodymowe istnieją w bogatych klasach wytrzymałości od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie posiadał pole 1,25 Tesli. Przybliża się to w tej wersji do mocy magnetycznej leczniczych maszyn do rezonansu magnetycznego, jakie wymagają specjalnego, wolnego od metalu wnętrza. Urządzenia takie mają magnesy, które funkcjonują z energią mniej więcej 3 Tesli.

Jakiekolwiek wyroby ferromagnetyczne zatracają swój magnetyzm w rezultacie ogrzewania; temperaturę, w jakiej niszczą własny magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Magnesy neodymowe zatracają własną siłę w szczycie temperatur od 80 oC do 230 stopni C w zależności od asortymentu magnesu. Chociaż skrajna temperatura jest większa niż temperatura pokojowa (25 oC), jest wszak niższa niż w przypadku wielu pozostałych wyrobów magnetycznych.

Magnesy neodymowe pozwoliły na powstanie wysokogatunkowych słuchawek dousznych. Żeby mała wkładka słuchawkowa posiadała właściwą skuteczność, żeby dźwięk brzmiał dobrze, magnesy w przetwornikach audio żądają silnego pola magnetycznego. Chociaż słuchawki douszne funkcjonowały przed magnesami neodymowymi, nie przydawały się jednak do odsłuchu o wysokiej próbie. Miniaturowy wymiar oraz dobra wyrazistość przetwarzanego dźwięku dousznych wkładek zdecydowanie się dołożyły do ekspansji odtwarzacza MP3.

Wiele pomysłów na wykorzystanie neodymowego magnesu znaleźli Hobbyści. Są używane choćby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych , a przede wszystkim w napędach elektrycznych, które wymieniają silniki spalinowe w modelach samolotów, łodzi i w innych pojazdach. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Potężniejsze rodzaje neodymowych magnesów tworzą określone niebezpieczeństwa, o których trzeba wiedzieć. Dwa magnesy mogą przysunąć się wzajemnie z odpowiednią energią, aby się rozłupać lub nawet połamać palce, jeżeli ręka będzie akurat na linii ich przybliżania. Zdarzają się połknięcia, dwa magnesy mogą zdusić przewód pokarmowy, wywołując dyskomfort , a przede wszystkim poważne obrażenia. Silne magnetyczne pola potrafią zakłócać funkcjonowanie rozruszników serca. Są jednocześnie wystarczająco mocne, aby anulować dane z nośnika na przykład z paska magnetycznego karty kredytowej lub z dysku. Neodymowe magnesy o okazałych gabarytach nie mogą być transportowane transportem lotniczym gdyż potrafią utrudniać działanie urządzeń nawigacyjnych samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie przykro nam, ale nasz serwis https://xinxin.pl nie obsługuje przeglądarki Internet Explorer. Zaktualizuj przeglądarkę na Google Chrome, Mozilla Firefox albo Microsoft Edge.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube