loading...
0 shopping_cart
polski
Xinxin - Dhit sp. z o.o.

faq - pytania i odpowiedzi o magnesy neodymowe

FAQ - pytania oraz odpowiedzi o magnesy neodymowe

Magnesy neodymowe zachowują swoją siłę magnetyczną bardzo długo, tracąc około 1% siły na dziesięciolecie, jeśli są zachowane w odpowiednich warunkach.

Magnesy neodymowe są niezwykle mocne, o wiele potężniejsze niż mnóstwo innych magnesów, z którymi się mogłeś do czynienia. W rezultacie, większa siła wywierana przez magnesy neodymowe stwarza niebezpieczeństwa, które nie są widoczne w przypadku innych typów magnesów. Poniższy film z YT to pokazuje.


Magnesy neodymowe, które są większe kilka centymetrów, są wystarczająco silne, aby wywołać obrażenia części ciała przygniatając między dwa magnesy lub magnes i metalową powierzchnię, możliwie powodując złamanie kości.
Magnesy znajdujące się zbyt blisko siebie mogą nagle same złączyć się razem z ogromną siłą, rozbijać kruchą powłokę niklu, a latające kawałki magnesów mogą również spowodować obrażenia. Dlatego przy pracy z tymi magnesami niezbędna jest ochrona oczu.
Zdarzały się nawet przypadki, w których dzieci, które przełknęły kilka magnesów, miały fałd przewodu pokarmowego, które były ściskane między magnesami, wywołując uraz,lub w jednym przypadku nawet śmierć.

Materiały ferromagnetyczne, takie jak elementy żelaza (Fe), niklu (Ni) i kobaltu (Co), są silnie przyciągane przez magnesy neodymowe. Stal, będąca stopem żelaza o charakterze ferromagnetycznym, również przyciąga magnesy.

Nie, magnesy neodymowe przyciągają tylko na metale ferromagnetyczne, takie jak żelazo, nikiel i kobalt, a nie przyciągają metali takich jak aluminium czy miedź.

Tak. Woda i temperatura działają negatywnie na magnesy neodymowe, powodując ich korozję oraz utratę właściwości magnetycznych.

Małe magnesy neodymowe mogą być używane w szerokiej gamie aplikacji, w tym w biżuterii, jako mocowania lub do budowy magnetycznych zabawek.

Magnesy neodymowe zwykle mogą być używane w zakresie temperatur od -60°C do +80°C, ale specjalne stopnie mogą wytrzymać wyższe temperatury.

Magnet neodymowy utraci niewielką część swojej mocy, jeśli jest prawidłowo przechowywany, czyli w temperaturze pokojowej z niską wilgotnością, bez przegrzewania lub uszkodzeń mechanicznych.

"N rating" w magnesach neodymowych odnosi się do maksymalnego produktu energetycznego, jaki materiał może wytworzyć. Klasy takie jak N38 czy N42 określają siłę magnesu, mierzoną w jednostkach Tesli lub MGOe.

Magnesy neodymowe należy przechowywać w suchym i chłodnym środowisku, z dala od ekstremalnych warunków termicznych, aby zapobiec korozji i utracie siły magnetycznej.

Magnesy neodymowe są wytwarzane przez proces spiekania, który obejmuje neodym, żelazo i bor. Ta kombinacja tworzy bardzo mocne magnesy stałe.

Inne warianty powłok zawierają czarny nikiel o ciemnym wykończeniu. W procesie galwanicznym do niklowania dodaje się czarny barwnik, ale powłoka nadal lśni jak niklowany magnes.
Magnesy zabezpieczane cynkiem mają matowe szaro/niebieskie wykończenie i są bardziej podatne na korozję niż nikiel. Cynk może pozostawić czarny osad na dłoniach oraz innych przedmiotach.
Dostępne są także powłoki plastikowe, które są bardziej odporne na korozję niż nikiel, ale są podatne na uszkodzenia.
Wreszcie, jest złoto, nanoszone na standardową powłokę niklową, dające lustrzane złote wykończenie i oczywiście wyższą cenę.

Neodymowe magnesy mogą wyrządzać szkody w urządzeniach medycznych takich jak rozruszniki serca, dlatego należy je od nich utrzymywać w bezpiecznej odległości.

Powlekanie magnesów neodymowych jest konieczne, aby zapobiec rdzewieniu. Powłoki, takie jak niklowa, miedziowo-niklowa, zapewniają ochronę magnesów.

Nie - nie wolno lutować ani spawać magnesy neodymowe. Wytworzona temperatura będzie rozmagnesowywać|rozmagnesuje magnes i możesz spowodować pożar. Dodatkowo magnesy podczas spalania wydzielają toksyczne substancje.

Aby skutecznie rozdzielić neodymowe magnesy, wystarczy przesunąć je po twardej powierzchni, np. stole. Użyj niewielkiego narzędzia do rozłączenia magnesów i zabezpieczyć palce przed przytrzaśnięciem. Zachowaj ostrożność, gdyż magnesy neodymowe mają znaczną siłę przyciągania.

Tak, silne pole magnetyczne magnesów neodymowych może zakłócić urządzenia elektroniczne, w szczególności dyski twarde, karty kredytowe i implanty medyczne.

Magnesy neodymowe zbudowane są z neodymu, boru oraz żelaza, a ich numer PKWiU to 20.13.65.0.

Magnesy neodymowe stosowane są w dziedzinach wymagających silne, kompaktowe magnesy, jak w silnikach elektrycznych. Obniżenie kosztów tych magnesów zainspirował nowe zastosowania, np. w edukacyjnych zabawkach magnetycznych takich jak XMAG2.

Szczegółowe informacje o zastosowaniach magnesów neodymowych przeczytasz w dziale zastosowań.

Podczas obchodzenia się z magnesami neodymowymi należy zastosować ochrony oczu, unikać zbliżania ich do elektroniki i urządzeń medycznych, oraz zabezpieczyć przed gwałtownymi zderzeniami, które mogą je uszkodzić.

Magnesy neodymowe tracą moc, jeśli są narażone na silnego pola magnetycznego innych magnesów, zwłaszcza w wysokich temperaturach.

Choć teoretycznie magnesy neodymowe można odnowić, proces ten jest skomplikowany i zwykle nie jest wykonalny poza specjalistycznymi zakładami produkcyjnymi.

Do pomiaru siły magnetycznej na powierzchni magnesu służą mierniki Gaussa, czyli Gaussometry, natomiast gęstość pola powierzchni jest mierzona w jednostkach Gaussa lub Tesli. Testy siły pociągowej, które określają siły przyciągania w funtach lub kilogramach, mogą być również wykorzystane do testowania siły przytrzymującej magnesu, który styka się z płaską blachą stalową.

Zniwelowanie pola magnetycznego może być osiągnięte przez zastosowanie ferromagnetyków, np. żelazo, stal, kobalt, nikiel, które modulują pole magnetyczne.

Naukowcy, profesorowie oraz inni specjaliści potwierdzają, że neodymowe magnesy są lepsze od innych magnesów dzięki ich zdolności do generowania niesamowicie silnych pól magnetycznych w stosunku do ich wielkości. Opracowane w latach 70. oraz 80., magnesy te wytwarzają znacznie silniejsze pola magnetyczne niż inne rodzaje magnesów.

Najbardziej popularne miejsca, gdzie wykorzystuje się magnesy z neodymu obejmują:

  • Dynamo rowerowe
  • Rzemiosło i biżuteria
  • Dyski twarde komputera
  • Urządzenia zdrowotne, oraz inne urządzenia medyczne
  • Urządzenia do rezonansu magnetycznego
  • Generatory turbin wiatrowych
  • Układy hamulcowe wędkarskie bębnowe
  • Mechanizmy z magnesami stałymi w urządzeniach akumulatorowych
  • Silniki serwo o znacznej wydajności
  • Mechanizmy trakcyjne
  • Zintegrowane rozruszniki generatorów w pojazdach hybrydowych
  • Mechanicznie zasilane latarki, używające magnesy do generowania energii elektrycznej
  • Aplikacje przemysłowe oraz testy jakości, takie jak sprawdzanie czystości produktu oraz ochrona integralności urządzeń
  • Silniki liniowe stosowane w pociągach typu mag-lev oraz inne urządzenia napędzane magnetycznie
  • Eksperymenty naukowe, takie jak badania lewitacji diamagnetycznej, badanie dynamiki pola magnetycznego oraz magnetycznej lewitacji
  • Łożyska elektro-dynamiczne
  • Kolejki górskie oraz inne technologie jazdy
  • Zabawki magnetyczne
  • Systemy dźwiękowe audio
  • Gitara elektryczne
  • Modele oraz projekty modelarskie

Zobacz więcej informacji nt. zastosowań magnesów neodymowych przeczytasz w zakładce zastosowania magnesów neodymowych lub w dziale magnes.

Generalnie, nie zaleca się toczenia w obróbce magnesów neodymowych - są one twarde, ale także kruche. Obróbka może uszkodzić zarówno narzędzia, jak i magnesy.

Neodymowy magnes, to nie to samo co suplement diety inaczej nazywany MAGNEZ - to grupa pierwiastków ziem rzadkich, ponieważ neodym jest jednym z pierwiastków metali ziem rzadkich, oraz są obecnie najmocniejszymi magnesami stałymi dostępnymi na rynku. Charakteryzują się wyjątkową siłą przyciągania.

Magnesy neodymowe nie są szkodliwe dla środowiska podczas użytkowania, lecz ich produkcja i recykling wymagają specjalistycznych procesów ze względu na obecność toksycznych metali ciężkich.

Tak, magnesy neodymowe są najbardziej potężnymi dostępnymi magnesami stałymi na rynku, przewyższając inne typy, jak ferrytowe czy alnico.

Złączenie magnesów w grupę faktycznie zwiększy ich siłę. Połączenie dwóch magnesów 5 mm do uzyskania 10 mm skutkuje identyczną wytrzymałością jak pojedynczy magnes o rozmiarze 10 mm.

W praktyce, zarówno bieguny magnesu N i S mają identyczną siłę. Więcej informacji o biegunach znajdziesz na enes magnesy.

Istnieje wiele różnych sposobów identyfikacji biegunów północnych oraz południowych naszych neodymowych magnesów.
Najprostszym sposobem jest użycie oznaczonego magnesu, który wcześniej został oznaczony. Biegun północny biegnący do oznaczonego magnesu będzie przyciągany do bieguna południowego nieoznakowanego magnesu.
Jeśli weźmiesz parzystą liczbę magnesów oraz zaciśniesz sznurek na środku stosu, umieść magnesy, aby mogły swobodnie obracać się na sznurku, biegun północny skieruje się na północ ;).
Choć jest to sprzeczne z "przeciwieństwami przyciągania" prawo magnetyzmu, bieguny były pierwotnie nazywane "Północnym poszukiwaniem" oraz "Południowym poszukiwaniem". Nazwy te były skracane w czasie do biegunów "Północny" i "Południowy", które znane są obecnie.
Inna metoda?
Gdy masz kompas, koniec igły, która zazwyczaj wskazuje na północ, będzie przyciągana do bieguna południowego magnesu neodymowego.
Więcej o biegunach magnetycznych na stronie enes magnesy.

Tak, magnesy neodymowe mogą być lakierowane, często jednak stosuje się specjalistyczne powłoki, aby zapewnić skuteczniejszą ochronę przed korozją.

Metoda magnesowania magnesów zależy od ich kształtu i rodzaju, a kierunek magnesowania jest ustalany na podstawie wymiarów.

Bieguny magnesu neodymowego można rozpoznać za pomocą kompasu lub poprzez zauważenie przyciągania i odpychania z innym znanym magnesem.

Neodymowe magnesy składają się z neodymu, żelaza i boru, a ich nr celny : 8505199089.

Proces produkcji naszych magnesów neodymowych (mianowanych magnesy NdFeB) obejmuje kilka etapów. Początkowo, tworzy się związek z neodymu, żelaza oraz boru (Nd2Fe14B), który jest przekształcany w drobno sproszkowany materiał. Następnie, ten proszek jest formowany pod ekstremalnym ciśnieniem w odpowiednie kształty, a potem spieka się w próżni. Po ostygnięciu, magnesy są kształtowane, a następnie ochrania odpowiednią powłoką. magnesy są na końcu magnesowane przez narażenie na silne pole magnetyczne.

Magnes z neodymu utworzony z integracji neodymu, żelaza i boru o strukturze Nd2Fe14B. Jest to najsilniejszy magnes stały dostępny na chwilę obecną w masowej produkcji.
Jego zalety:
- największa gęstość energii w porównaniu do masy,
- bardzo wolne starzenie utrata mocy około 1% na 10 lat,
- tania produkcja. Więcej o magnesach doczytasz na stronie magnes

Magnesy neodymowe są wykorzystywane w medycynie, głównie w sprzęcie medycznym, takich jak rezonanse magnetyczne, ale muszą spełniać rygorystyczne standardy bezpieczeństwa.

Neodymowe magnesy wyróżniają się nadzwyczajną siłą przyciągania oraz dużą odpornością na demagnetyzację, ale są kruche i podatne na korozję.


Przejdź do koszyka
Xinxin.pl
Internet Explorer Niezmiernie nam przykro, ale nasza strona https://xinxin.pl już nie obsługuje Microsoft IE. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Microsoft Edge, Google Chrome lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Google maps Facebook Youtube