loading...
0 shopping_cart
Xinxin - Dhit sp. z o.o.

magnes - cóż to za materiał?

Magnes trwały - cóż to takiego?

Wynalezione pod koniec ubiegłego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najmocniejszym niedrogim wariantem magnesu trwałego. Ich moc, drobny gabaryt oraz niewysoki koszt zapewniły wielki progres w technice audio, w budowie napędów elektrycznych oraz wielu pozostałych obszarach.

Neodymowe magnesy wyprodukowane są ze stopu zwanego NdFeB - neodym, żelazo plus bor. Są w grupie magnesów metalicznych sporządzonych z pierwiastków ziem rzadkich. Rozkład elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich pozwala im generować silne magnetyczne pole. Pierwiastki ziem rzadkich są kosztowne, lecz magnetyczne pola są tak skuteczne, iż daje się tworzyć wyjątkowo niewielkie magnesy, a przecież drobniejsze magnesy są w końcowym bilansie tańsze.

Identycznie niczym w wypadku innych mocno magnetycznych budulców, magnesy neodymowe są łamliwe, dlatego wzbogaca się je o dodatkową powłokę profilaktyczną z mocniejszego metalu, takiego jak nikiel, czy mocno sprężystego budulca, takiego jak plastik.

Dzisiaj magnesy neodymowe powstają w bogatych klasach wytrzymałości od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie osiągał pole 1,25 Tesli. Zbliża się to do skuteczności magnetycznej medycznych maszyn do rezonansu magnetycznego, jakie potrzebują szczególnego, wolnego od metalu pomieszczenia. Urządzenia takie posiadają magnesy, które funkcjonują z energią około 3 Tesli.

Wszystkie materiały ferromagnetyczne zatracają własny magnetyzm w efekcie ocieplania; temperaturę, w jakiej tracą macierzysty magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Magnesy neodymowe zatracają własną siłę w obszarze temperatur od 80 oC do 230 stopni C a uzależnione jest to od gatunku magnesu. Chociaż graniczna temperatura jest wyższa niż temperatura pokojowa (25 oC), jest przecież niższa niż przy podobnych parametrach wielu pozostałych materiałów magnetycznych.

Magnesy neodymowe pozwoliły na skonstruowanie profesjonalnych słuchawek dousznych. Żeby mała wkładka słuchawkowa miała wystarczającą moc, aby dźwięk rozbrzmiewał dobrze, magnesy w przetwornikach audio potrzebują silnego pola magnetycznego. Choć słuchawki douszne funkcjonowały przed magnesami neodymowymi, nie nadawały się wszakże do odsłuchu o wysokiej jakości. Miniaturowy gabaryt i doskonała dokładność odtwarzanego dźwięku dousznych wkładek zdecydowanie się dołożyły do sukcesu odtwarzacza MP3.

Niemało pomysłów na wykorzystanie magnesu neodymowego mają na koncie Hobbyści. Są wykorzystywane choćby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych oraz w napędach elektrycznych, które wyręczają silniki spalinowe w konstrukcjach samolotów, łodzi oraz w pojazdach kołowych. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Silniejsze gatunki magnesów neodymowych powodują realne ryzyka, o których należałoby powiedzieć. Dwa magnesy potrafią przybliżyć się nawzajem z wystarczającą mocą, aby się roztrzaskać bądź nawet połamać palce, jeżeli dłoń będzie akurat na drodze ich przybliżania. W wypadku połknięcia, dwa magnesy potrafią zmiażdżyć przewód pokarmowy, sprawiając ból oraz niebezpieczne obrażenia. Intensywne pola magnetyczne mogą upośledzać działanie rozruszników serca. Są jednocześnie wystarczająco silne, żeby skasować dane z nośnika na przykład z paska magnetycznego karty kredytowej czy z dysku. Okazalsze neodymowe magnesy nie mogą być wysyłane transportem lotniczym bowiem mogą zakłócać pracę nawigacyjnych urządzeń samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, lecz nasz serwis https://xinxin.pl już nie wspiera Microsoft IE. Proszę zaktualizować przeglądarkę na Mozilla Firefox, Google Chrome lub Microsoft Edge.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube