loading...
0 shopping_cart
Xinxin - Dhit sp. z o.o.

magnetyczne dynamo - energia magnesów neodymowych.

Dynamo czyli prądnica - zastosowanie na magnesy neodymowe.

Uznane od lat, ale dopiero dziś naprawdę cenione w grze o naszą Planetę.

Niemało elektrowni stosuje ruch magnesów do przemieniania energii kinetycznej i magnetycznej w energię elektryczną. Przez siły hydrostatyczne bądź wiatr generatory magnetyczne dostarczają energię elektryczną będąc doskonałym rozstrzygnięciem dla przemysłu ze względu na praktyczną budowę, jednak też na zdrowy profil produkcji energii. Spięta energia pola magnetycznego plus ruch magnesu w cewce z drutu miedzianego pobudza przemieszczanie się elektronów w przewodzie i ten ruch staje się prądem elektrycznym. Należy zapamiętać, że generator elektryczny użytkujący zjawisko indukcji magnetycznej nie "tworzy" wciąż znajdującego się w przewodniku ładunku elektrycznego, a tylko go "porusza". Można to porównać do pompy wodnej, która wywołuje przepływ wody, jednak nie "produkuje" wody w rurach.

Zrozumiałość budowy daje ci takie możliwości, iż możesz samodzielnie zrobić generator magnetyczny lub dynamo magnetyczne z produktów, które dostaniesz w sklepie lub masz w własnym rodzinnym składziku. Wykonanie takiego generatora to łatwy test, który jest kluczem na udowodnienie skuteczności generatorów magnetycznych. Niezbędne surowce to tuleja z materiału, który nie przewodzi prądu elektrycznego. Zasadniczym elementem jest magnes, miarą pasujący do średnicy stworzonej rurki (nie potrzebuje być owalny ale nie powinien być zbyt mały). Trochę metrów osłoniętego przewodu miedzianego (ilość uzależniona jest od średnicy rurki). Dosłownie ścinek twardej tektury, izolacyjna taśma plus niewielka żarówka LED.

Z kartonu potrzeba wyciąć dwa otoki tak żeby można je było przyczepić na tulei. Otoki należy przymocować orientacyjnie 25 mm od siebie zachowując dodatkowo około 10 mm na obu końcach rurki. Całość owinąć taśma izolacyjną pomiędzy kawałkami tektury oraz na zewnętrznych stronach tulei. Potem drut miedziany nawinąć wokół pojemnika między kawałkami tektury, od 1000 do 2000 owinięć, zachowując parę centymetrów pozostałości przewodu na początku i na końcu, zwisających luźno, aby dało się później podłączyć do nich nasz źródło światła. Mocując żarówkę końcówki drutów można zwyczajnie opleść dookoła siebie i również ochronić taśmą izolacyjną oczywiście po to aby żarówka tworzyła spójną całość z już gotowym prefabrykatem w formie cewki na którym zawinęliśmy przewód. Wewnątrz rurki deponujemy magnes. Następnie zatykamy końcówki pojemnika i generator prądu jest wykończony. Teraz wystarczy urządzenie wprawić w ruch, istotne by magnes wewnątrz rurki poruszał się z jednego krańca na drugi, by żarówka LED zaświeciła.

Oczywiście w tym ćwiczeniu generator uruchamiamy energią naszych mięśni. To samo dzieję się kiedy uruchomimy dynamo na rowerowym kole. Własne mięśnie uruchamiają rower, natomiast koło roweru obraca dynamem, dynamo w efekcie wytwarza pożądany strumień energii elektrycznej nieodzowny do włączenia oświetlenia. Na tej zasadzie funkcjonują również latarki z dynamem, które zwykle napędzamy przy użyciu korbki ładując taką metodą akumulatory. Tymczasem siłę mięśni ludzkich sprawnie można wymienić na siłę wiatru, wody bądź fal morskich.

Oczywiście urządzenia wytwarzające w taki sposób znaczne porcje mocy elektrycznej są znacznie bardziej wyszukane, lecz co do podstawy funkcjonują identycznie niczym nasz mały generator magnetyczny stworzony w domowych realiach.

Polecamy spróbować aby samodzielnie osądzić , a także zaprezentować innym jak łatwo jest zabiegać o zdrowe powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, lecz nasz serwis https://xinxin.pl już nie wspiera Microsoft IE. Proszę zaktualizować przeglądarkę na Mozilla Firefox, Google Chrome lub Microsoft Edge.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube