loading...
0 shopping_cart
Xinxin - Dhit sp. z o.o.

dynamo czyli prądnica - zastosowanie na magnesy neodymowe.

Magnetyczne dynamo - energia magnesów neodymowych.

Znane od lat, lecz dopiero dziś rzeczywiście uznawane w walce o własną przyszłość.

Wiele elektrowni wyzyskuje ruch magnesów do przetwarzania energii kinetycznej oraz magnetycznej w energię elektryczną. Przez siły hydrostatyczne bądź wiatr generatory magnetyczne produkują energię elektryczną będąc atrakcyjnym rozstrzygnięciem dla przemysłu z uwagi na prostą architekturę, ale też na zdrowy profil otrzymywanej energii. Połączona energia pola magnetycznego plus ruch magnesu w cewce z izolowanego drutu miedzianego powoduje ruch elektronów w przewodzie i ten ruch staje się prądem elektrycznym. Należy pamiętać, że generator elektryczny wyzyskujący zjawisko indukcji magnetycznej nie "produkuje" zawsze znajdującego się w przewodniku ładunku elektrycznego, lecz jedynie go "przesuwa". Wolno to przyrównać do pompy wodnej, która powoduje przepływ wody, jednak nie "tworzy" wody w rurach.

Czytelność budowy daje ci takie możliwości, że umiesz osobiście wykonać generator magnetyczny ewentualnie dynamo magnetyczne z materiałów, które kupisz w hipermarkecie ewentualnie chowasz w osobistym domowym warsztacie. Zbudowanie takiego generatora to dobry sprawdzian, który jest środkiem na wykazanie zdolności generatorów magnetycznych. Konieczne produkty to tuleja z budulca, który nie jest przewodnikiem elektrycznym. Konieczny jest magnes, wielkością przystający do średnicy przygotowanej rurki (nie musi być kulką czy owalem nie może jednak być za drobny). Kilka metrów izolowanego przewodu miedzianego (długość zależy od wielkości tulei). Wręcz kawałek sztywnej tektury, izolacyjna taśma oraz małej mocy żarówka LED.

Z kartonu należy wyciąć dwa kręgi z centralnym otworem tak żeby można je było zamocować na rurce. Pierścienie powinno się przymocować orientacyjnie 25 mm od siebie zachowując zarazem blisko 10 mm na obu końcach rurki. Całość owinąć taśma izolacyjną pomiędzy kawałkami kartonu oraz na zewnętrznych stronach rurki. Później drut miedziany owinąć dookoła rurki między kawałkami tektury, od 1000 do 2000 owinięć, zostawiając kilka centymetrów końcówek drutu na początku i na końcu, zwisających luźno, aby można było później podłączyć do nich nasz źródło światła. Mocując żarówkę pozostałości drutów można po prostu zawinąć dookoła siebie i również zaizolować taśmą izolacyjną oczywiście po to aby żarówka składała się na spójną całość z poprzednio gotowym prefabrykatem w formie cewki na którym zawinęliśmy drut. Wewnątrz rurki deponujemy magnes. Teraz ryglujemy końcówki rurki i w ten sposób generator prądu jest wykończony. Jedyne co potrzeba to całość uruchomić, na przykład potrząsając ręką, tak by magnes w środku rurki przemieszczał się z jednego skraju na drugi, żeby żarówka LED zaświeciła.

Naturalnie w opisanym eksperymencie generator wprawiamy w ruch energią swoich mięśni. To samo się zdarza jeżeli uruchomimy dynamo w rowerze. Nasze mięśnie poruszają rower, zaś koło roweru kręci dynamem, dynamo w efekcie produkuje pożądany prąd potrzebny do uruchomienia źródła światła. Na niniejszej podstawie funkcjonują również latarki z dynamem, które przeważnie uruchamiamy przy zastosowaniu korbki ładując w taki sposób akumulatory. Ale siłę mięśni ludzkich prosto można zmienić na siłę wody, wiatru czy fal morskich.

Oczywiście techniki produkujące , wykorzystując tą drogę, znaczne porcje mocy elektrycznej są znacznie bardziej wyszukane, jednak co do podstawy funkcjonują identycznie jak nasz własny mini generator magnetyczny wyprodukowany w gospodarskich warunkach.

Polecamy doświadczyć by samodzielnie osądzić , a także pokazać innym jak łatwo jest zabiegać o czyste powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie przykro nam, lecz nasz serwis https://xinxin.pl nie obsługuje IE. Zaktualizuj przeglądarkę na Microsoft Edge, Google Chrome lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube