loading...
0 shopping_cart
Xinxin - Dhit sp. z o.o.

Magnetyczne dynamo - energia magnesów neodymowych...

Dynamo magnetyczne energia magnesów neodymowych.

Znane od lat, ale dopiero dziś faktycznie uznawane w grze o naszą perspektywę.

Wiele elektrowni wykorzystuje ruch magnesów do przekształcania energii kinetycznej oraz magnetycznej w prąd elektryczny. Przez siły hydrostatyczne lub wiatr generatory magnetyczne wytwarzają energię elektryczną stając się tym samym atrakcyjnym rozwiązaniem dla przemysłu ze względu na praktyczną architekturę, jak też na naturalny charakter otrzymywanej energii. Połączona energia pola magnetycznego i dodatkowo obrót magnesu w cewce z izolowanego drutu miedzianego wywołuje przepływ elektronów w przewodzie i ten ruch staje się prądem elektrycznym. Wypada zapamiętać, iż generator elektryczny wyzyskujący zjawisko indukcji magnetycznej nie "czyni" wciąż znajdującego się w przewodniku ładunku elektrycznego, a wyłącznie go "porusza". Można to przyrównać do pompy wodnej, która powoduje przepływ wody, natomiast nie "tworzy" wody w rurach.

Prostota budowy powoduje, że możesz sam stworzyć generator magnetyczny względnie dynamo magnetyczne z surowców, które zdobędziesz w hipermarkecie ewentualnie chowasz w własnym gospodarskim warsztaciku. Stworzenie takiego generatora to dobry eksperyment, który jest sposobem na udowodnienie skuteczności generatorów magnetycznych. Konieczne produkty to rurka z surowca, który nie jest przewodnikiem elektrycznym. Magnes, średnicą przystający do średnicy przygotowanej rurki (nie musi być kulką czy owalem byleby nie był zbyt drobny). Niewielka ilość otulonego przewodu miedzianego (porcja zależy od wielkości tulei). Taśma izolacyjna, fragment tektury plus mała żarówka LED.

Z tekturki trzeba wyciąć dwa pierścienie tak by dało się je przyczepić na rurce. Pierścienie trzeba przymocować orientacyjnie 25 mm od siebie zachowując dodatkowo około 10 mm na obu skrajach tulei. Całość owinąć taśma izolacyjną między kawałkami tektury oraz na zewnętrznych stronach rurki. Później izolowany drut miedziany zawinąć wokół rurki między elementami tektury, od 1000 do 2000 razy, pozostawiając parę centymetrów końcówek przewodu na początku i na końcu, wiszących swobodnie, aby była możliwość następnie dołączyć do nich nasz źródło światła. Mocując nasze źródło światła odnóżki kabli wystarczy po prostu owinąć dookoła siebie i dodatkowo zabezpieczyć taśmą izolacyjną w taki sposób aby żarówka składała się na spójną całość z poprzednio gotowym pojemnikiem na którym nakręciliśmy izolowany drut. W pojemniku umieszczamy magnes. Następnie ryglujemy końcówki pojemnika i generator prądu jest gotowy. Jedyne co potrzeba to całość wprawić w ruch, tak by magnes w środku rurki poruszał się z jednego końca na drugi, żeby żarówka LED zaświeciła.

Oczywiście w naszym eksperymencie generator uruchamiamy siłą własnych mięśni. Identycznie się zdarza jeżeli włączymy dynamo na rowerowym kole. Nasze mięśnie poruszają rower, zaś koło roweru porusza dynamem, dynamo wówczas generuje pożądany prąd potrzebny do włączenia oświetlenia. Na niniejszej zasadzie pracują też lampy z dynamem, które przeważnie napędzamy przy zastosowaniu korbki ładując tą metodą akumulatory. Tymczasem siłę mięśni ludzkich prosto można zmienić na siłę wiatru, wody lub morskich fal.

Oczywiście technologie wytwarzające w ten sposób ogromne wielkości energii elektrycznej są znacznie bardziej skomplikowane, jednak co do podstawy funkcjonują identycznie jak nasz amatorski generator magnetyczny wyprodukowany w gospodarskich realiach.

Polecamy spróbować by naocznie zweryfikować , a także pokazać innym jak prosto jest zabiegać o czyste powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasza strona xinxin.pl nie wspiera Internet Explorer'a. Zaktualizuj przeglądarkę na Microsoft Edge, Google Chrome lub Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube