Magnesowanie metalowych przedmiotów
Oczywiście znacznie słabszym, ale wystarczającym do tego, żeby na przykład za pomocą śrubokrętu podnosić niewielkie śrubki i wkręty.
Zwykły materiał ferromagnetyczny, a właśnie takim jest żelazo i jego stopy, nie posiada momentu magnetycznego. Jeżeli jednak umieści się go w zewnętrznym polu magnetycznym, to w jego wnętrzu rozpocznie się porządkowanie domen, czyli niewielkich, lokalnie namagnesowanych obszarów.
W materiałach poddanych takiemu procesowi namagnesowanie pozostanie nawet po zakończeniu oddziaływania pola magnetycznego. Samorzutne namagnesowanie maleje wraz ze wzrostem temperatury, jeśli metal osiągnie dostatecznie dużą, to utraci swoje właściwości.
Do magnesowania metalowych przedmiotów można użyć magnesów, czy to zwykłych, czy neodymowych. W przemyśle stosuje się też specjalne urządzenia, przy pomocy których można precyzyjnie ustawić rozkład i natężenie pola magnetycznego.
Jeśli więc ktoś potrzebuje namagnesować swój śrubokręt, to może to zrobić na przykład za pomocą jednego z magnesów neodymowych, oferowanych przez nasz sklep Dhit.pl.