Magnesy z neodymu - sposoby zabezpieczenia ich powierzchni przed czynnikami zewnętrznymi.
Jednym z głównych składników mocnych neodymowych magnesów oczywiście jest neodym. Metal ten zapewnia niesamowite parametry, ale jeżeli nie zabezpieczy się go odpowiednio, to stosunkowo szybko może się utlenić.
W związku z tym, że tlen jest wszędzie obecny wokół nas, to w celu zabezpieczenia materiał magnesu przed negatywnym działaniem wykorzystuje się różnego rodzaju powłoki. Grubość powłok, których używa się obecnie jest naprawdę niewielka, posiadają z reguły one od kilku do kilkunastu mikrometrów.
Przez to ich rola ochronna jest całkiem spełniona, a dodatkowo tak mikroskopijna warstwa nie ma wpływu na parametry przyciągania.
Dzisiaj do tworzenia zabezpieczających powłok wykorzystywane jest przede wszystkim połączenie kilku warstw miedzi oraz niklu, materiał ten jest także tani, ekonomiczny i zachowuje wysoką trwałość. Wytrzymałe i cechujące się dużą odpornością na mechaniczne uszkodzenia są powłoki wykonane z cynku, które również są chętnie używane do zabezpieczenia magnesów. Można je przez to stosować w technicznych zastosowaniach, oraz w formie zabawek.
Inne z często używanych powłok, to znaczy miedziana, złota i epoksydowa niestety nie będą się sprawdzały w tego typu zastosowaniach Stosunkowo łatwo się one ścierają, więc ich przeznaczenie jest głównie dekoracyjne.
Aktualnie można zastosować różne techniki, służące do nakładania na powierzchnię magnesów powłok zabezpieczających. Jeżeli ochronna powłoka zostanie właściwie wykonana, to przed długie lata będzie zabezpieczała materiał magnetyczny. Lecz ewentualne niedociągnięcia mogą stać się przyczyną powstawania uszkodzeń i utratę ochrony.