Sposoby ochrony powierzchni neodymowych magnesów?.

Podstawowym składnikiem mocnych magnesów neodymowych rzecz jasna jest neodym. Metal ten, pomimo swoich niesamowitych parametrów i właściwości, dość szybko i gwałtownie reaguje z zawartym w powietrzu tlenem, co będzie powodować powstawanie uszkodzeń materiału magnetycznego.
Z takich też powodów zewnętrzną powierzchnię elementu z magnesu z reguły się pokrywa powłoką zabezpieczającą, rolą której będzie wyeliminowanie działania znajdującego się w powietrzu tlenu. Wykorzystywane obecnie powłoki są bardzo cienkie, ich grubość to jedynie kilkanaście mikrometrów.
Dzięki temu nie mają wpływu na przyciąganie, a przy tym spełniają w całości swoje zadania.
Na dzień dzisiejszy najlepszym pod względem ekonomicznym i bardzo często wykorzystywanym materiałem na powłoki zabezpieczające jest połączenie miedzi i niklu, charakteryzujące się też dużą trwałością. Bardzo dobre parametry również mają powłoki z cynkiem - one z kolei są wyjątkowo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Z takich też powodów magnesy neodymowe z powłokami tego typu często się wykorzystuje jako dziecięce zabawki i do różnych zastosowań technicznych.
Epoksydowa, złota, miedziana - takie materiały także są wykorzystywane w charakterze powłok, lecz mogą się nie sprawdzić w zastosowaniach powyżej. Ze względu na to, że łatwo je można uszkodzić, to ich rola przede wszystkim się sprowadza do ozdabiania.
Zabezpieczające powłoki są nakładane na powierzchnię magnesów różnymi sposobami, co może wpłynąć na ich parametry techniczne. Dobrze wykonana ochronna powłoka może zabezpieczyć powierzchnię magnesu na długi okres czasu, ale ewentualne błędy w czasie nakładania mogą spowodować odpryśnięcia i łuszczenie.