Co się dzieje z magnesem neodymowym po przecięciu?
Czy oba kawałki utracą swoje właściwości magnetyczne, czy każdy z nich stanie się osobnym biegunem, czy też może powstaną dwa mniejsze neodymowe magnesy?
Otóż, po przecięciu większego neodymowgo magnesu na dwie mniejsze części każda z nich stanie się osobnym, dwubiegunowym magnesem. Taki podział można wykonywać aż do magnesu elementarnego, którym jest krążący wokół jądra elektron.
Ciekawostką jest to, że w miejscu przedzielenia nie zawsze będą występować różne bieguny. Przez to, że miejsce rozdzielenia obejmuje wiele malutkich domen magnetycznych, to w niektórych przypadkach może dojść do zamienienia się biegunów magnetycznych.
Przy takiej operacji należy uważać też na to, żeby neodymowy magnes nie został zbyt mocno nagrzany, gdyż utraci wtedy swoje magnetyczne właściwości. Dlatego też szlifierka czy brzeszczot nie są dobrym rozwiązaniem, bo pod wpływem tarcia materiał może się rozgrzać do wysokiej temperatury.
Jeśli ktoś potrzebuje magnesu o konkretnych wymiarach, to zamiast ciąć większy na kawałki, znacznie lepiej zamówić gotowy w naszym sklepie Dhit.pl.